Jak zabezpieczyć domową sieć Wi-fi

Jak zabezpieczyć sieć Wi-Fi?

Czasy, w których wpinaliśmy kabel do komputera, żeby mieć dostęp do Internetu dla wielu z nas odeszły w zapomnienie. Korzystamy z wygodniejszego rozwiązania, jakim jest sieć bezprzewodowa Wi-Fi. Organizując w domu lub biurze własną sieć Wi-Fi warto zadbać o jej właściwe zabezpieczenie.
Warto poświęcić kilka minut na prawidłową konfiguracją routera, aby z wysyłanego sygnału nie korzystał także nasz sąsiad.

Domyślne ustawienia routera przeważanie nie zapewniają najwyższego możliwego poziomu zabezpieczeń.
Aby rozpocząć konfigurację musimy połączyć się z naszym routerem za pośrednictwem przeglądarki internetowej, wpisując w jej pasku adres właściwy dla danego urządzenia. Jeżeli nie masz pod ręką instrukcji obsługi to taki adres możesz znaleźć  w sieci, podając nazwę posiadanego urządzenia.

Po wpisaniu prawidłowego adresu URL na ekranie pojawi się prośba o podanie danych logowania do panelu administracyjnego. Domyślną nazwę użytkownika oraz hasło także możesz znaleźć w sieci.
Ponownie zaznaczę, że łączymy się tutaj z własnym routerem, a nie z Internetem.

Zmianę ustawień proponuję rozpocząć od ustanowienia nowego hasła do panelu administracyjnego routera. Domyślne hasło "admin" lub "0000" powoduje, że każda osoba podpięta do naszej sieci i znająca model routera może się do niego zalogować i wprowadzić zmiany w konfiguracji.
Warto także zmienić domyślną nazwę Routera, która może niepotrzebnie zdradzać model urządzenia lub dostawcę usług internetowych.

Hasło sieci Wi-Fi

Producenci routerów zamieszczają domyślne hasła do sieci na samym urządzeniu. Są to zazwyczaj stosunkowo słabe hasła, składające się z samych znaków alfanumerycznych. Oczywiście umożliwia to sprawne zalogowanie, ale równocześnie sprawia, że nasz router jest podatny na ataki słownikowe i siłowe. Takie hasło należy zmienić na silne, składające się z cyfr, małych i wielkich liter oraz znaków specjalnych. Tak utworzone hasło przechowujemy w menedżerze haseł.

Szyfrowanie połączenia

W następnej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na wybraną metodę szyfrowania połączenia. Utworzony w roku 1999 standard WEP (Wired Equivalent Privacy),został już złamany i nie należy z niego korzystać. Obecnie do dyspozycji mamy nowsze protokoły - WPA oraz WPA2.
Jeżeli nasze urządzenie na to pozwala to powinniśmy wybierać standard WPA2 Personal, z szyfrowaniem AES.
Wprowadzenie zmian w ustawieniach zabezpieczeń sieci bezprzewodowej zazwyczaj wiąże się z koniecznością ponownego zalogowania  do sieci.

Funkcja WPS

Pozostawienie włączonej  funkcji WPS (Wi-Fi Protected Setup)  w naszym routerze umożliwia szybkie podłączenie nowego urządzenia do sieci przy pomocy prostego PIN-u (bez konieczności podawania hasła do Wifi).
Ta wygodna funkcjonalność ma jednak poważane luki w zabezpieczeniach, ułatwiające ataki siłowe na naszą domową sieć. Zalecane jest wyłączenie funkcji WPS.

Atak siłowy (brute force) to technika łamania haseł, w której wypróbowuje się wszystkie możliwe kombinacje liter, cyfr i innych znaków ASCII w celu jego odgadnięcia.

Wprowadzenie zmian w konfiguracji routera zgodnie z powyższymi zaleceniami nie zajmie wiele czasu, a znaczenie zwiększy bezpieczeństwo naszej sieci Wi-Fi.


Najnowsze wpisy

Chargeback - jak odzyskać pieniądze za pomocą reklamacji płatności kartą

Chargeback, czyli jak odzyskać pieniądze dzięki reklamacji płatności kartą

Robiąc zakupy online musimy liczyć się z ryzykiem, że kupiony produkt nie będzie zgodny z umową lub w ogóle do nas nie dotrze.  W takich wypadkach pomocna może się okazać procedura chargeback.

Polish API - standard interfejsu do komunikacji pomiędzy bankami, a podmiotami trzecimi (TPP)

Standard Polish API

Polish API jest odpowiedzią znacznej części banków, instytucji płatniczych, związków i organizacji sektora płatniczego na konieczność implementacji rozwiązań zgodnych z regulacyjnymi standardami technicznymi dotyczącymi dyrektywy PSD2.

Certyfikaty kwalifikowane zgodne z PSD2 - QWAC i QsealC

Kwalifikowane certyfikaty zgodne z PSD2

Standardy techniczne dotyczące komunikacji pomiędzy podmiotem trzecim, a bankiem zakładają wykorzystanie kwalifikowanych certyfikatów wydawanych zgodne z Rozporządzeniem eIDAS: kwalifikowany certyfikat uwierzytelniania stron internetowych (QWAC) oraz kwalifikowany certyfikat pieczęci elektronicznej (QSealC).