VPN jako sposób na bezpieczne, szyfrowane łączenie z Internetem w publicznych sieciach Wi-Fi.

VPN - sposób na bezpieczne korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi

Czym jest VPN?

VPN jest skrótem od virtual private network. Stanowi rozwiązanie na bezpieczne (szyfrowane) łączenie się z dowolnego miejsca z wewnętrznymi sieciami komputerowymi. Z VPN korzystają przede wszystkim firmy i instytucje, których pracownicy, będąc poza siedzibą, muszą łączyć się z firmowymi serwerami.

Aktualnie z pojęciem VPN zetkniesz się także podczas zgłębiania tajników bezpiecznego korzystania z Internetu za pośrednictwem publicznej sieci Wi-Fi lub kiedy będziesz szukał sposobów na zmianę numeru IP, pod którym jesteś widoczny w Internecie.

Zazwyczaj, kiedy w warunkach domowych chcesz odwiedzić jakąś stronę www to dane (żądanie udostępnienia strony www) są wysyłane z Twojego laptopa lub smartfonu za pośrednictwem sieci Wi-Fi do routera. Następnie z routera wędrują do dostawcy usług telekomunikacyjnych i do Internetu. W Internecie starają się przemierzyć najszybszą z możliwych dróg do serwera, przechowującego stronę, którą zamierzasz zobaczyć.

Serwer przetwarza Twoje żądanie i wysyła zawartość wskazanej w nim strony www. Teraz dane przebywają podobną drogę, tylko w odwrotnym kierunku - od serwera do Twojego urządzenia.

Połączenie bez VPN

Dane, które mają trafić do sieci są przed wysłaniem dzielone na mniejsze elementy, zwane pakietami. Aby pakiety trafiały we właściwe miejsca, muszą dodatkowo zawierać odpowiednie informacje adresowe. Do prawidłowego adresowania pakietów służą m.in. adresy IP urządzenia wysyłającego oraz adresata. Numery IP „doklejane” do wysyłanych pakietów są widoczne dla każdego urządzenia przez, które te pakiety przechodzą.

Standardowo numer IP, pod którym jesteś widoczny w Internecie jest przypisywany do routera/modemu przez Twojego dostawcę usług internetowych.

Oczywiście ujawnianie swojego numeru IP podczas oglądania filmów na YouTube zazwyczaj nie stanowi problemu. Możesz jednak chcieć zachować większą anonimowość, wchodząc na strony, które mogą ujawnić Twój stan zdrowia, poglądy polityczne lub religijne.

Numer IP często umożliwia określenie kraju i miasta, w którym się znajdujesz. Niektóre miejsca w Internecie są dostępne wyłącznie dla użytkowników z określonych Państw. Często spotykaną praktyką jest także dostosowywanie treści serwisów w zależności od terytorium, z którego pochodzą odwiedzający je użytkownicy.

Zmiana numeru IP może nas wirtualnie przenieść na przykład do USA. Tym samym, siedząc gdzieś Mazurach możesz mieć dostęp do amerykańskiej wersji Netflix’a.
W tym miejscu warto wspomnieć, że niektóre wytwórnie filmowe uznają takie działanie za rodzaj piractwa. Nie ma tu znaczenia fakt, że płacisz za oglądanie i korzystasz z legalnego źródła. Twórcy mogą udzielać licencji na swoje dzieła na określony obszar dlatego, „udając”, że nie jesteś w Polsce możesz naruszać jej zapisy.

Załóżmy teraz, że korzystasz z Internetu w warunkach mniej domowych. Niech będzie to Twoja ulubiona kawiarnia, która poza serwowaniem dobrej latte dodatkowo udostępnia sieć Wi-Fi.
Jeżeli w takim wypadku odwiedzisz stronę, która korzysta z nieszyfrowanego protokołu http (brak zielonej kłódki w pasku przeglądarki) to dane przesyłane pomiędzy Twoim urządzeniem, a tą stroną mogą zostać odczytane przez osobę podsłuchującą ruch w tej sieci.

Wśród tych danych znajdują się także informacje wysyłane przez Ciebie za pośrednictwem formularzy, takie jak: login, hasło, pesel, numer karty kredytowej. Przesyłanie takich danych w formie nieszyfrowanej w publicznych sieciach Wi-Fi jest bardzo ryzykowne.

Warto dodać, że do przechwytywania danych w sieciach Wi-Fi wystarczy karta sieciowa pracująca w trybie nasłuchiwania. Ten tryb działania karty sieciowej umożliwia otrzymywanie danych przesyłanych od i do innych użytkowników sieci Wi-Fi.

Jeżeli korzystasz w standardowy sposób z publicznej sieci Wi-Fi miej świadomość, że ktoś inny może bez większego wysiłku widzieć, jakie strony przeglądasz.

Co zmienia VPN?

Usługa VPN wprowadza dodatkowy element na drodze, jaką przebywają wysyłane i odbierane przez nas dane. Zanim wlecą do Internetu w poszukiwaniu docelowego serwera, przechodzą przez serwer VPN, mogący znajdować się w innym kraju. Ostatecznie punktem wyjścia do Internetu jest serwer VPN i to właśnie jego numer IP jest publicznie widoczny, a nie Twojego urządzenia.

VPN - schemat połączenia

Zmieniony numer IP uniemożliwia ustalenie Twojej fizycznej lokalizacji. Dostępne na rynku usługi VPN pozwalają wybrać lokalizacje serwera, za pośrednictwem którego chcemy się łączyć z Internetem.
Dzięki usługom takim jak NordVPN lub ExpressVPN możemy wybrać lokalizację spośród kilkudziesięciu różnych krajów.

To, co dzieje się z danymi po wyjściu z serwera VPN do Internetu jest poza zasięgiem osób podsłuchujących sieć Wi-Fi oraz Twojego dostawcy usług telekomunikacyjnych.

Z kolei na drodze pomiędzy Twoim urządzaniem, a serwerem VPN dane są przesyłane w postaci szyfrowanej - zainstalowany na urządzeniu klient VPN tworzy tunel pomiędzy nim, a serwerem VPN.

Zaszyfrowanie danych sprawia, że są one nieczytelne dla osób podsłuchujących daną sieć Wi-Fi.

Tym samym możesz korzystać z publicznej sieci Wi-Fi bez obaw, że ktoś odczyta odbierane lub wysyłane przez Ciebie informacje. Osoby podsłuchujące sieć nie będą także w stanie dowiedzieć się, jakie strony odwiedzasz.

Dzięki usłudze VPN zdecydowanie podnosimy poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Możemy także zapewnić sobie prywatność podczas korzystania z różnych zasobów Internetu.


Najnowsze wpisy

Chargeback - jak odzyskać pieniądze za pomocą reklamacji płatności kartą

Chargeback, czyli jak odzyskać pieniądze dzięki reklamacji płatności kartą

Robiąc zakupy online musimy liczyć się z ryzykiem, że kupiony produkt nie będzie zgodny z umową lub w ogóle do nas nie dotrze.  W takich wypadkach pomocna może się okazać procedura chargeback.

Polish API - standard interfejsu do komunikacji pomiędzy bankami, a podmiotami trzecimi (TPP)

Standard Polish API

Polish API jest odpowiedzią znacznej części banków, instytucji płatniczych, związków i organizacji sektora płatniczego na konieczność implementacji rozwiązań zgodnych z regulacyjnymi standardami technicznymi dotyczącymi dyrektywy PSD2.

Certyfikaty kwalifikowane zgodne z PSD2 - QWAC i QsealC

Kwalifikowane certyfikaty zgodne z PSD2

Standardy techniczne dotyczące komunikacji pomiędzy podmiotem trzecim, a bankiem zakładają wykorzystanie kwalifikowanych certyfikatów wydawanych zgodne z Rozporządzeniem eIDAS: kwalifikowany certyfikat uwierzytelniania stron internetowych (QWAC) oraz kwalifikowany certyfikat pieczęci elektronicznej (QSealC).