VPN jako sposób na bezpieczne, szyfrowane łączenie z Internetem w publicznych sieciach Wi-Fi.

VPN - sposób na bezpieczne korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi

Spaxiax / stock.adobe.com

Czym jest VPN?

VPN (Virtual Private Network), czyli wirtualna sieć prywatna to rozwiązanie umożliwiające bezpieczne (szyfrowane) łączenie się z dowolnego miejsca z wewnętrznymi sieciami komputerowymi. Z VPN korzystają przede wszystkim firmy i instytucje, których pracownicy, będąc poza siedzibą, muszą łączyć się z firmowymi serwerami.

Aktualnie z pojęciem VPN zetkniesz się podczas zgłębiania tajników bezpiecznego korzystania z Internetu za pośrednictwem publicznej sieci Wi-Fi lub kiedy będziesz szukał sposobów na zmianę numeru IP, pod którym jesteś widoczny w Internecie.

Zazwyczaj, kiedy w warunkach domowych chcesz odwiedzić jakąś stronę www, dane (żądanie udostępnienia strony www) są wysyłane z Twojego laptopa lub smartfonu za pośrednictwem sieci Wi-Fi do routera. Następnie z routera wędrują do dostawcy usług telekomunikacyjnych i do Internetu. W Internecie starają się dotrzeć najszybszą z możliwych dróg do serwera przechowującego stronę, którą zamierzasz zobaczyć.

Serwer przetwarza Twoje żądanie i wysyła zawartość wskazanej w nim strony www. Teraz dane przebywają podobną drogę, tylko w odwrotnym kierunku - od serwera do Twojego urządzenia.

Połączenie bez VPN

Dane, które mają trafić do Sieci, są przed wysłaniem dzielone na mniejsze elementy nazywane pakietami. Aby pakiety trafiały we właściwe miejsca, muszą dodatkowo zawierać odpowiednie informacje adresowe. Do prawidłowego adresowania pakietów służą m.in. adresy IP urządzenia wysyłającego oraz adresata. Numery IP „doklejane” do wysyłanych pakietów są widoczne dla każdego urządzenia, przez które te pakiety przechodzą.

Standardowo numer IP, pod którym jesteś widoczny w Internecie, jest przypisywany do routera/modemu przez Twojego dostawcę usług internetowych.

Oczywiście ujawnianie własnego numeru IP podczas oglądania filmów na YouTube raczej nie stanowi problemu. Możesz jednak chcieć zachować większą anonimowość, wchodząc na strony, które mogą ujawnić Twój stan zdrowia, poglądy polityczne lub religijne.

Numer IP często umożliwia określenie kraju i miasta, w którym się znajdujesz. Niektóre miejsca w Internecie są dostępne wyłącznie dla użytkowników z określonych państw. Często spotykaną praktyką jest także dostosowywanie treści serwisów w zależności od terytorium, z którego pochodzą odwiedzający je użytkownicy.

Zmiana numeru IP może nas wirtualnie przenieść na przykład do USA. Tym samym, siedząc gdzieś na Mazurach możesz mieć dostęp do amerykańskiej wersji Netflix’a.
W tym miejscu warto wspomnieć, że niektóre wytwórnie filmowe uznają takie działanie za rodzaj piractwa. Nie ma tu znaczenia fakt, że płacisz za oglądanie i korzystasz z legalnego źródła. Twórcy mogą udzielać licencji na swoje dzieła na określony obszar, dlatego udając, że nie jesteś w Polsce możesz naruszać jej zapisy.

Załóżmy teraz, że korzystasz z Internetu w warunkach mniej domowych. Niech będzie to Twoja ulubiona kawiarnia, która poza serwowaniem dobrej latte dodatkowo udostępnia sieć Wi-Fi. Jeżeli w takim wypadku odwiedzisz stronę, która korzysta z nieszyfrowanego protokołu http (brak zielonej kłódki w pasku przeglądarki), to dane, przesyłane pomiędzy Twoim urządzeniem a tą stroną, mogą zostać odczytane przez osobę podsłuchującą ruch w tej sieci.

Wśród tych danych znajdują się także informacje wysyłane przez Ciebie za pośrednictwem formularzy, takie jak: login, hasło, pesel, numer karty kredytowej. Przesyłanie takich danych w formie nieszyfrowanej w publicznych sieciach Wi-Fi jest bardzo ryzykowne.

Warto dodać, że do przechwytywania danych w sieciach Wi-Fi wystarczy karta sieciowa pracująca w trybie nasłuchiwania. Ten tryb działania karty sieciowej umożliwia otrzymywanie danych przesyłanych od i do innych użytkowników sieci Wi-Fi.

Co zmienia VPN?

Usługa VPN wprowadza dodatkowy element na drodze, jaką przebywają wysyłane i odbierane przez nas dane. Zanim wlecą do Internetu w poszukiwaniu docelowego serwera, przechodzą przez serwer VPN, mogący znajdować się w innym kraju. Ostatecznie punktem wyjścia do Internetu jest serwer VPN i to właśnie jego numer IP, a nie Twojego urządzenia, jest publicznie widoczny.

VPN - schemat połączenia

Zmieniony numer IP uniemożliwia ustalenie Twojej fizycznej lokalizacji. Dostępne na rynku usługi VPN pozwalają wybrać lokalizację serwera, za pośrednictwem którego chcemy się łączyć z Internetem.

Dzięki usługom takim jak NordVPN lub ExpressVPN możemy wybrać lokalizację spośród kilkudziesięciu różnych krajów.

To, co dzieje się z danymi po wyjściu z serwera VPN do Internetu, jest poza zasięgiem osób podsłuchujących sieć Wi-Fi oraz Twojego dostawcy usług telekomunikacyjnych.

Z kolei na drodze pomiędzy Twoim urządzaniem a serwerem VPN dane są przesyłane w postaci szyfrowanej - zainstalowany na urządzeniu klient VPN tworzy tunel pomiędzy nim a serwerem VPN.

Zaszyfrowanie danych sprawia, że są one nieczytelne dla osób podsłuchujących daną sieć Wi-Fi.

Tym samym możesz korzystać z publicznej sieci Wi-Fi bez obaw, że ktoś odczyta odbierane lub wysyłane przez Ciebie informacje. Osoby podsłuchujące sieć nie będą także w stanie dowiedzieć się, jakie strony odwiedzasz.

Dzięki usłudze VPN zdecydowanie podnosimy poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Możemy także zapewnić sobie prywatność podczas korzystania z różnych zasobów Internetu.